Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

opis

Rok 1910. Do pensjonatu na Krymie wraca towarzystwo ze spaceru, podczas którego spotkało wyjeżdżające do Moskwy siostry Prozorow (ostatecznie trzy siostry wrócą z dworca do domu). Kupiec Czelcow dostaje telegram, że Raniewska sprzedaje wiśniowy sad. Tatiana nie chce szczęścia dla siebie, chce żyć "dla społeczeności, budować, leczyć, oświecać...", chce "pracować, pracować, pracować". Anastazja Pietrowna wnosi samowar, bo - jak mówi Zachedrynski - "bez samowara się nie obejdzie. (...) nie ma znaczenia, od czego się zaczyna, bo i tak na samowarze się skończy". Nauczycielka Tatiana kocha się w poruczniku Sjejkinie, ale Sjejkin znienacka, przy całym towarzystwie oświadcza się Lily, najwyraźniej licząc jednak na to, że aktorka mu odmówi. Mówi, że pożyczy pieniądze na suknię ślubną dla niej, że wynajmie najtańszy dom na przedmieściu, że w dzień będzie w koszarach, a w nocy grać będzie z kolegami w karty, ale Lily, nieoczekiwanie dla wszystkich i samego porucznika, przyjmuje oświadczyny. Wtedy Sjejkin wybiega z salonu, a Tatiana postanawia wyjechać. Zachedrynski, uważany za poetę, inteligentny i błyskotliwy, pyta Tatianę, czy zamiast uszczęśliwiać całą ludzkość, nie mogłaby uszczęśliwić jego, lecz Tatiana nie kocha Zachedrynskiego i obstaje przy decyzji wyjazdu. Wyjeżdża również Lily; żegnając się z Zachedrynskim daje mu do zrozumienia, że jest nim zainteresowana, on zwraca jej jednak uwagę na dzielącą ich różnicę wieku. Razem z Lily wyjeżdża inżynier Wolf, Niemiec z Saksonii, trzeźwo myślący, ale nieco ograniczony - jedzie rzekomo w tę samą stronę.

Czelcow, którego od dłuższego czasu niepokoi wisząca na ścianie dubeltówka, zdejmuje ją i raptem strzela pod stół. Zjawia się Lenin, ale Zachedrynski uspokaja go, że to jeszcze nie jest początek Wielkiej Rewolucji Październikowej... Gdy wszyscy wyjeżdżają, Lenin zjawia się ponownie, przysiada się do Zachedrynskiego i wyjada konfitury ze słoja.

Rok 1928. Pensjonat został przekształcony w Dom Wypoczynkowy Czerwonogwardzista. Mimo upływu lat bohaterowie nie zestarzeli się, z wyjątkiem Wolfa i Lily, która jest teraz jego żoną.

dodatkowe informacje, linki

Komedia tragiczna w trzech aktach.
Streszczenie:http://www.e-teatr.pl/pl/realizacje/5413,streszczenie.html

7.5 / 10

średnia ocena użytkowników

... / 10

Chcesz ocenić sztukę? załóż konto

szukaj w sztukach
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi