Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Mistrz i Małgorzata

Mistrz i Małgorzata

Komedia

tytuł oryginalny: Мастер и Маргарита
autor: Michaił Afanasjewicz Bułhakow
rok powstania: 1966
data pierwszego wydania: kwiecień 1966

Powieść składa się z trzech przeplatających się wątków – opowieści o szatanie odwiedzającym Moskwę w latach 30. XX wieku, historii pisarza nazywanego Mistrzem i jego miłości do Małgorzaty Nikołajewny oraz opowieści o spotkaniu Piłata i Jezusa, nazywanego w powieści...

więcej

najpopularniejsze cytaty

Tak, człowiek jest śmiertelny, ale to jeszcze pół biedy. Najgorsze, że to, iż jest śmiertelny, okazuje się niespodziewanie, w tym właśnie sęk!

Kotom nie wolno! Z kotami nie wolno! Psik! Wyłaź, bo zawołam milicjanta!

Protestuję! – gorąco zawołał Behemot. – Dostojewski jest nieśmiertelny!

kontekst

Pierwsza wersja powieści, zatytułowana Konsultant z kopytem, powstała w 1928 roku. Jej pierwszy rozdział wysłał do wydawnictwa Niedra, jednak bez większych nadziei na to, że cenzura pozwoli na publikację. Ostatecznie Bułhakow, niezadowolony z rezultatów swojej pracy, zniszczył tę wersję utworu i rozpoczął pracę od początku. Szczególnie intensywnie pisał od jesieni 1932 roku, nieustannie poprawiając i zmieniając już napisane fragmenty – utwór miał w sumie 6 albo 8 redakcji(dopiero w szóstej wersji utworu pojawił się jego ostateczny tytuł). Pisarz dokonywał korekty i poprawiał powieść aż do swojej śmierci w 1940 roku, nie uzyskując aż do końca zadowalającej go wersji.

komentarze
comments powered by Disqus

7.5 / 10

średnia ocena użytkowników

... / 10

Chcesz ocenić sztukę? załóż konto

szukaj w sztukach
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi