Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Centrala

Centrala

Dramatyczny

Warszawa

Warszawa,
zobacz na mapie

galeria zdjęc (5/5)

zobacz wszystkie

  • fot. Krzysztof Bieliński
  • fot. Krzysztof Bieliński
  • fot. Krzysztof Bieliński
  • fot. Krzysztof Bieliński
  • fot. Krzysztof Bieliński
opis

CENTRALA tworzy spektakle. Jej misją jest tworzenie aktualnych i nowatorskich dzieł, wykraczających poza przyjęte normy nie tylko pod względem estetyki i treści, ale także pod względem relacji w procesie produkcji. CENTRALA prezentuje spektakle w instytucjach, z którymi współpracuje, nie posiada własnej siedziby.

Artyści i pisarze związani od początku z CENTRALĄ to Arkadiusz Brykalski, Jan Duszyński, Allen Kuharski, Artur Sienicki, Arkadiusz Ślesiński, Robert Rumas, Barbara Wysocka i Michał Zadara. Dyrektorką koordynującą działania CENTRALI jest Marta Kuźmiak.

W CENTRALI rozumiemy, że kontekst determinuje sens. Rama jest tak samo ważna jak obraz i nie ma sensu pokazywać nowych obrazów w starych ramach, ponieważ chodzi w nich o coś całkiem innego niż dawniej. CENTRALA wymyśla nie tylko nowe estetyki, obrazy i dźwięki, ale wymyśla je w nowych kontekstach instytucjonalnych i ekonomicznych. Chcąc tworzyć nowe spektakle trzeba stworzyć nowe instytucje.

CENTRALA współpracuje z instytucjami publicznymi i prywatnymi, szukając sposobów, by elastycznie wykorzystywać zasoby różnych podmiotów w procesie tworzenia sztuki. Jej dotychczasowymi partnerami byli: Sinfonietta Cracovia, Muzeum Historii Żydów Polskich, Agencja Artystyczna GAP, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Biblioteka Narodowa.

Debiutem CENTRALI był radykalny projekt “Chopin bez fortepianu”. W marcu 2013 roku Sinfonietta Cracovia zagrała oba koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina pod kierownictwem Jacka Kaspszyka bez pianisty. Aktorka Barbara Wysocka wykonała partię fortepianu, opowiadając ją, takt po takcie, równocześnie podważając ustalone sposoby recepcji Chopina w Polsce, proponując nowe, twórcze podejście do jego muzyki. Spektakl został uznany za najważniejsze wydarzenie kulturalne w marcu w Krakowie i zaproszony na najważniejszy polski festiwal chopinowski, “Chopin i jego Europa”.

Drugim projektem CENTRALI była inscenizacja powieści Marka Hłaski “Wszyscy byli odwróceni” w reżyserii Michała Zadary w nowym, otwartym kilka miesiecy przed premierą spektaklu Muzeum Historii Żydów Polskich. Opowiadanie o losach polskich Żydów w nowym państwie Izrael stawia najbardziej podstawowe pytania o przynależność, wolność i godność człowieka. Michał Zadara pracował z zespołem takich aktorskich indywidualności jak Edward Linde-Lubaszenko, Barbara Wysocka, Oskar Hamerski, Anna Cieślak czy Arkadiusz Brykalski, odkrywając niespodziewanie wyraziste oblicze niepokornego pisarza Marka Hłaski.

CENTRALA jest przejrzysta, niezależna i elastyczna, zdolna do transformacji i podejmowania działań ryzykownych. CENTRALA pragnie naruszać hierarchie, siać zamęt, wzbudzać niepokój i zachwyt. CENTRALA produkuje spektakle na najwyższym poziomie, ambitne a zarazem popularne, demokratyczne i jednocześnie krytyczne.

Na przełomie 2013 i 2014 roku CENTRALA planuje koprodukcje z trzema Warszawskimi instytucjami: Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Nowym Teatrem.

komentarze
comments powered by Disqus

6.7 / 10

średnia ocena użytkowników

... / 10

Chcesz ocenić teatr? załóż konto

najnowsze zdjęcie

więcej

szukaj w teatrach
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi