Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Klancyk. Teatr Improwizowany

Klancyk. Teatr Improwizowany

Alternatywny, eksperymentalny

data powstania: 2006

,
zobacz na mapie

opis

Klancyk jest jedną z pionierskich grup impro w Polsce. Autorskie komediowe spektakle grupy, powstające na bieżąco, bez przygotowania i zainspirowane podpowiedzią publiczności, można oglądać w warszawskich klubach od 2006 roku.

Klancyk jest prekursorem warszawskiej teatralnej formy, polegającej na zespołowym budowaniu spektakli bez scenariusza, na bazie sugestii publiczności. Improwizacja przyjmuje różne formy – od spektakli skeczowych po długie dramatyczne przedstawienia. Cechą wspólną jest współpraca przynajmniej dwóch aktorów oraz tworzenie fabuły na bieżąco. Ten rodzaj teatralnego jazzu jest popularny na całym świecie, a w Polsce stanowił pierwszy objaw nowej kultury klubowego performance’u, który zapoczątkował Klancyk. Przejawia się w występach grup impro, warsztatach i dżemach improwizacji. Jest bezpośredni, opierający się na kontakcie z publicznością, rozładowujący i śmieszny.

Klancyk działa też w przestrzeni publicznej, pisze, koncertuje, realizuje słuchowiska i filmy, prowadzi warsztaty improwizacji, ogarnia chaos, krzepi, drażni i łączy ludzi. Teatr współpracował m.in. z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego, Staromiejskim Domem Kultury, Akademią Teatralną im. A. Zelwerowicza, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowym Centrum Kultury, Centrum Nauki Kopernik, Biblioteką Narodową, Amnesty International, Bluszczem i Radiem Wnet.

Klancyk występował na przeglądach i festiwalach w całym kraju. Jego spektakle goszczą w repertuarze warszawskich klubów (m.in. Klubu Komediowego, Klubu Powiększenie, Państwomiasto, Solca).

W 2012 roku Klancyk wyjechał na warsztaty do Chicago, gdzie grupa uczyła się pod okiem mistrzów improwizacji komediowej z Teatru iO. Efektem tej wyprawy jest najnowszy spektakl teatru – Pan Harold.

Ambicją grupy jest badanie możliwości scenicznych amerykańskich i angielskich metod improwizacji w połączeniu z polskim kontekstem teatralnym, kulturalnym czy społecznym oraz specyficznym poczuciem humoru aktorów Klancyka. Klancyk nie jest kabaretem. Nie tworzy polskiego Who’s Line Is It Anyway. Nie tworzy stand-up’u.

Klancyk to:
Maciek Buchwald, Krzysztof Dziubak, Bartosz Młynarski, Paweł Najgebauer, Piotr Sikora, Błażej Staryszak, Michał Sufin i Krzysztof Wiśniewski

komentarze
comments powered by Disqus

5.0 / 10

średnia ocena użytkowników

... / 10

Chcesz ocenić teatr? załóż konto

szukaj w teatrach
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi