Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Lubuski Teatr im. L. Kruczkowskiego

Lubuski Teatr im. L. Kruczkowskiego

Dramatyczny

Zielona Góra

Dyrektor Naczelny : Robert Czechowski
data powstania: 1931

65-048 Zielona Góra, al.Niepodległości 3/5
zobacz na mapie

Kasa: (68) 452 72 72 w. 33

opis

Na początku był budynek. Autorem projektu był znany berliński architekt Oskar Kaufmann. Reprezentacyjny gmach z 1931 roku z kompletnie wyposażoną widownią i odpowiednim zapleczem scenicznym. Sala teatralna nadzorowana przez woźnego miejskiego, wynajmowana na masowe zebrania i okolicznościowe uroczystości. Później zaczęły w niej występować na zmianę rywalizujące że sobą amatorskie zespoły kolejarzy i włókniarzy.
5 listopada 1945 roku pełnomocnik rządu na obwód zielonogórski powołał na stanowisko kierownika Teatru Miejskiego Cezarego Julskiego. Co prawda parę miesięcy później przeniesiono go służbowo do Poznania i teatr zamknięto, ale nie na długo. Ambicje zostały obudzone. We wrocławskim "Słowie Polskim" ukazał się artykuł o znamiennym tytule "Zielona Góra chce mieć teatr". Grupy teatralne powstawały i upadały. Wyróżniały się dwa zespoły: "Teatr Kolejarza" utworzony przez Andrzeja Romańczaka i działający w latach 1946 - 1949 oraz istniejąca przy "Polskiej Wełnie" "Nowa Reduta", wcześniej „Teatr Włókniarzy”, założony przez Józefa Żmudę i Stanisława Cynarskiego – później wieloletniego aktora sceny zielonogórskiej. Z tych dwu zespołów w październiku 1951 roku powołany został Miejski Teatr Zielonogórski. Pierwszym dyrektorem i kierownikiem artystycznym tej zawodowej już sceny została przedwojenna aktorka Róża Gella - Czerska.
24 listopada tegoż roku w sali Teatru Miejskiego w Zielonej Górze odbyła się uroczysta premiera “Zemsty” A. Fredry w reżyserii Róży Gella-Czerskiej i scenografii Antoniego Marra.

komentarze
comments powered by Disqus

7.0 / 10

średnia ocena użytkowników

... / 10

Chcesz ocenić teatr? załóż konto

szukaj w teatrach
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi