Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Nowy Teatr

Nowy Teatr

Dramatyczny

Warszawa

Dyrektor Naczelny : Karolina Ochab
Dyrektor Artystyczny: Krzysztof Warlikowski
data powstania: 1927

02-513 Warszawa, ul.Madalińskiego 10/lok. 16
zobacz na mapie

Nowy Teatr - spektakle

galeria zdjęc (5/14)

zobacz wszystkie

  • fot. Nowy Teatr
  • fot. teatr
  • fot. teatr
  • fot. teatr
opis

Nowy Teatr tworzy Krzysztof Warlikowski i grupa jego stałych współpracowników.
Europejska renoma tego artysty wynika między innymi z bardzo szczególnego postrzegania miejsca publiczności w zdarzeniu artystycznym. Głównym celem, do którego za każdym razem zmierza reżyser, jest komunikacja, nawiązanie głębokiego dialogu z widownią.
Nowy Teatr chce rozbudować przestrzenie dialogu z publicznością, nie ograniczając się jedynie do działań ściśle teatralnych. Jest miejscem nowej sytuacji artystycznej. Wolnym polem działania dla zaproszonych artystów i kuratorów, przestrzenią tworzoną przez ludzi z pomysłami.

Jednym z celów Nowego Teatru jest interwencja w życie mieszkańców stolicy, która przyczyni się do zmiany widzenia miasta. Otworzy nowe możliwości artystyczne, zbuduje przestrzeń wyobraźni, interdyscyplinarną, wolną od podziałów i uprzedzeń.

Główną domeną działania Krzysztofa Warlikowskiego pozostaje teatr. Inne osoby zaproszone do współpracy mają za zadanie współtworzenie koncepcji nowego miejsca. Jednym z wyzwań jest zbudowanie nowej siedziby na terenie bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania u zbiegu ulic Madalińskiego i Sandomierskiej. Budowa wielofunkcyjnego centrum kulturalnego „Nowy Teatr” w hali warsztatowej z 1927 roku, która w 2008 roku została wpisana do rejestru zabytków, to pierwsze od kilkudziesięciu lat przedsięwzięcie na taką skalę. Nowy Teatr – inspirując się architekturą i lokalizacją budynków MPO – ma zamiar kreować nową jakość w myśleniu o przestrzeni teatralnej jako uniwersum, podporządkowanym temu, co chce powiedzieć artysta, dając mu nieograniczone możliwości działania i ekspresji. W 2009 roku rozstrzygnięty został międzynarodowy konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zespołu zabudowy Nowego Teatru oraz zagospodarowania terenu z uwzględnieniem charakterystyki miejsca dawnej bazy MPO w Warszawie.

Mimo, braku stałej siedziby, obecny sezon 20010/2011 jest już trzecim sezonem działań artystycznych Teatru. Nowy Teatr działając zgodnie z formułą interdyscyplinarnego centrum kultury w minionych sezonach zrealizował m.in.:
- Spektakl Krzysztofa Warlikowskiego „(A)pollonia” oraz koprodukcję z paryskim Odeonem „Tramwaj” z Isabelle Huppert i Andrzejem Chyrą w rolach głównych, wykłady z cyklu „Wiedzieć, żeby być” oraz „Nowy Teatr w Nowym Wspaniałym” , koncerty w wyborze programowym kierownika muzycznego Teatru, Pawła Mykietyna, akcje performatywne z cyklu „Pomiędzy fikcją a rzeczywistością”, wystawy, 12 odcinków Miejskiej Powieści Odcinkowej, Nowy Klub Filmowy, wydarzenia interdyscyplinarne, spektakl plenerowy „Rekonstrukcja Poety”.
Trzeci sezon działalności rozpoczęliśmy premierą spektaklu „Koniec” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.
Poszczególne zdarzenia mają być punktem wyjścia do dyskusji, rozmów, spotkań, wymiany zdań i myśli. W Nowym Teatrze nie chodzi o dawanie występów, ale o tworzenie przestrzeni dialogu i inicjowanie rozmowy na najbardziej nawet niewygodne tematy. Korzystając z faktu, że w zespole Nowego Teatru udało się skupić tak wiele osobowości twórczych, proponujemy publiczności autorski i artystyczny klucz do rozumienia miejsca, w którym mieszkamy i działamy.
Ważnym aspektem działań Nowego Teatru jest prezentacja tego, co najlepsze w teatrze europejskim. Istotne jest pokazanie szerokiego kontekstu, w jakim działają zapraszani artyści. Celem jest budowanie głębokiego rozumienia dzisiejszej sytuacji kultury europejskiej i jej artystycznej ekspresji. Dlatego w naszych działaniach kładziemy nacisk nie tylko na to, co aktualne, ale także na prezentację najistotniejszych zjawisk kultury minionego wieku.

Nowy Teatr jest miejscem artystycznego poszerzenia pola walki. Odpowiednie połączenie prezentacji, dyskusji, wykładów, działań edukacyjnych i poszukiwań warsztatowych dostępnych dla szerokiej publiczności powoduje, że lepiej wiemy, gdzie żyjemy i dlaczego właśnie tak.

komentarze
comments powered by Disqus

7.5 / 10

średnia ocena użytkowników

... / 10

Chcesz ocenić teatr? załóż konto

najnowsze zdjęcie

więcej

najnowsze wideo

więcej

Debata o (A)polloni
szukaj w teatrach
partnerzy TerazTeatr



^
Twoje sugestie i uwagi