Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Opera na Zamku w Szczecinie

Opera na Zamku w Szczecinie

Opera

Szczecin

data powstania: 1958

70-540 Szczecin, ul. Korsarzy 34
zobacz na mapie

opis

Teatr umiejscowiony w Zamku Książąt Pomorskich po modernizacji, która zakończyła się w 2015 roku ma 3 sceny. Widownia sceny głównej liczy 539 miejsc, w tym miejsca dla osób niepełnosprawnych. Ponadto scena główna jest sceną obrotową, co daje ogromne możliwości inscenizacyjne. Jej akustyka porównywana jest z akustyką w Operze Wiedeńskiej, uznawana jest za jedną z najnowocześniejszych w Europie. Ponadto Sala Kameralna im. Jacka Nieżychowskiego mieści 120 osób, a Galeria Południowa – obecnie Galeria O. - 200 osób.

Informacje ogólne:
Opera na Zamku jest samorządową instytucją kultury Województwa Zachodniopomorskiego. Powstała w 1956 roku jako Operetka Szczecińska Towarzystwa Przyjaciół Teatru Muzycznego. Od 1958 roku – upaństwowiona – istniała pod nazwą Teatr Muzyczny.
Opera od 1978 roku mieści się na Zamku Książąt Pomorskich. Opera na Zamku jest organizatorem Wielkiego Turnieju Tenorów, plenerowych koncertów: „Tym, co nie powrócili z morza” odbywających się na Cmentarzu Centralnym – jednej z największych nekropolii w Europie, „Sierpniowe przełomy” oraz Letniego Festiwalu Operowego w nadmorskich kurortach.

Zespół Opery na Zamku to ponad 120-osobowy zespół artystyczny z własną orkiestrą, chórem i baletem. Instytucja zrealizowała ponad 230 oper, baletów, operetek i musicali w różnych wersjach językowych.

Dyrektorem Opery na Zamku jest Jacek Jekiel.

komentarze
comments powered by Disqus

8.0 / 10

średnia ocena użytkowników

... / 10

Chcesz ocenić teatr? załóż konto

szukaj w teatrach
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi