Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Opera na Zamku w Szczecinie

Opera na Zamku w Szczecinie

Opera

Szczecin

Dyrektor Naczelny : Jacek Jekiel
data powstania: 1958

70-540 Szczecin, ul. Korsarzy 34
zobacz na mapie

Kasa: 91 43 48 104
Rezerwacja: 91 43 48 106 , 512 559 465

opis

Od listopada 2015 r., czyli od powrotu z hali przy ulicy Energetyków, do końca 2018 r., dokąd musieliśmy wyemigrować na czas gruntownej przebudowy Opery odbyło się na naszych wydarzeniach było ok. 150 tys. widzów. Liczba wydarzeń to blisko 400, oprócz wydarzeń poza teatrze.
Teatr ma 3 sceny, zaś widownia sceny głównej liczy 539 miejsc, w tym miejsca dla osób niepełnosprawnych. Ponadto scena główna jest sceną obrotową, co daje ogromne możliwości inscenizacyjne. Jej akustyka porównywana jest z akustyką w Operze Wiedeńskiej, uznawana jest za jedną z najnowocześniejszych w Europie. Jesteśmy z niej bardzo dumni, chwalą ją też i miłośnicy opery, i znawcy. Ponadto Sala Kameralna im. Jacka Nieżychowskiego mieści 120 osób, a Galeria Południowa – obecnie Galeria O. - 200 osób. W efekcie porozumienia z Akademią Sztuki galeria ta stała się przestrzenią, w której wystawiane będą prace młodych twórców nawiązujące swoją tematyką do bieżącego repertuaru.

Spektaklem, który „otworzył” naszą wyremontowaną, nowoczesną Operę ponownie na Zamku Książąt Pomorskich 20 listopada 2015 roku był „Bal maskowy” G. Verdiego, w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego pod batutą niezrównanego Vladimira Kiradjieva.

Informacje ogólne
Opera na Zamku jest samorządową instytucją kultury Województwa Zachodniopomorskiego. Powstała w 1956 roku jako Operetka Szczecińska Towarzystwa Przyjaciół Teatru Muzycznego. Od 1958 roku – upaństwowiona – istniała pod nazwą Teatr Muzyczny.
Opera od 1978 roku mieści się na Zamku Książąt Pomorskich. Jej atrakcyjna siedziba umożliwia realizację corocznych (od 1993 roku) Letnich Sezonów Operowych, podczas których organizowane są plenerowe realizacje oper oraz turnieje tenorów. Opera na Zamku jest organizatorem koncertów „Tym, co nie powrócili z morza” odbywających się na Cmentarzu Centralnym – jednej z największych nekropolii w Europie.

Zespół Opery na Zamku to ponad 120-osobowy zespół artystyczny z własną orkiestrą, chórem i baletem. Instytucja zrealizowała ponad 120 oper, baletów, operetek i musicali w różnych wersjach językowych.
Dyrektorem Opery na Zamku jest Jacek Jekiel.

komentarze
comments powered by Disqus

8.0 / 10

średnia ocena użytkowników

... / 10

Chcesz ocenić teatr? załóż konto

szukaj w teatrach
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi