Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Opera Śląska

Opera Śląska

Opera

Bytom

Dyrektor Naczelny : Tadeusz Serafin
data powstania: 1945

41-902 Bytom, ul. Moniuszki 21-23
zobacz na mapie

Kasa: (32) 396 68 15

Opera Śląska - spektakle

opis

Twórcą Opery Śląskiej był światowej sławy artysta – Adam Didur. Autorytet jakim się cieszył pozwolił w krótkim czasie skupić wokół siebie oddany zespół doświadczonych pracowników i oprzeć tworzoną placówkę na mocnych, wiarygodnych podstawach nazwisk pierwszej klasy artystów, z wysoką pozycją w świecie opery. W kolejnych latach teatr bytomski zyskał opinię pierwszej sceny operowej w kraju oraz tytuł „kuźni talentów”. W Bytomiu debiutowali m.in.: Bogdan Paprocki, Romuald Tesarowicz, Anna Lorenc, Jolanta Wrożyna, Wiesław Ochman (także jako reżyser). Wszyscy śpiewacy po odejściu z Bytomia zawsze chętnie do niego gościnnie wracali, podkreślając niezwykłą atmosferę śląskiej sceny operowej.

Opera Śląska jako pierwsza dokonała bezpośredniej transmisji radiowej spektaklu „Halka” w Święta Bożego Narodzenia 1945 r. Również jako pierwszy polski teatr została uhonorowana „Złotą Płytą”, a potem „Platynową Płytą” (15.03.2003r.) za nagranie opery Giuseppe Verdiego „Nabucco” na CD.

Od początków swojej działalności zespół Opery podejmował się występów w objeździe (w salach widowiskowych oraz w plenerze), zgodnie z ideą twórcy, by upowszechniać sztukę operową w terenie. Opera Śląska stale gości na scenach macierzystego regionu, a także w dalszych miastach naszego kraju. Mapa podróży po Polsce powiększa się o coraz to nowe adresy. To pierwszy teatr, który wystąpił ze swoim spektaklem za granicą, była także pionierką na kontynencie amerykańskim. Od 1994 roku regularnie prezentuje swoje spektakle na arenie międzynarodowej. Szczególną renomą cieszy się w Niemczech, Holandii i Portugalii. Artyści teatru kilkakrotnie występowali w Berlinie – w sali Filharmoników im. Herberta von Karajana oraz w Konzerthausie. Często są gośćmi Filharmonii Monachijskiej. Ostatnie letnie tournee niemieckie obejmują każdorazowo swoim zasięgiem ok. 80 miejscowości w Niemczech, Szwajcarii, Luksemburgu, Holandii, Austrii, Szwecji i Danii.

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze bieżącym utrzymuje się ok. 30 tytułów, w tym m. in. opery: „Aida”, „Borys Godunow”, „Carmen”, ”Cyrulik sewilski”, „Don Carlos”, „Eugeniusz Oniegin”, „Halka”, ”Łucja z Lammermoor”, ”Madama butterfly”, „Maria Stuarda”, „Nabucco”, „Orfeusz i Eurydyka”, „Straszny dwór”, „Tannhauser”, „Traviata”; operetki: „Księżniczka czardasza”, „Piękna Helena i inne”, „Wesoła wdówka”, „Zemsta nietoperza”; balety: „Dziadek do orzechów”, ”Kot w butach”, ”Królewna Śnieżka”, „Pan Twardowski”, „Romeo i Julia”, „The Beatles&Queen”, musicale: „Phantom”, „Zaczarowany bal”, kantata sceniczna „Carmina burana”.

źródło: www.opera-slaska.pl

komentarze
comments powered by Disqus

7.3 / 10

średnia ocena użytkowników

... / 10

Chcesz ocenić teatr? załóż konto

szukaj w teatrach
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi