Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice

Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice

Dramatyczny

Lublin

Dyrektor Naczelny : Włodzimierz Staniewski
data powstania: 1977

20-112 Lublin, ul. Grodzka 5a
zobacz na mapie

opis

Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”

ma charakter autorski. Założony w 1977 roku przez Włodzimierza Staniewskiego w małej wiosce Gardzienice na wschodniej ścianie Polski, stał się znany na całym świecie dzięki spektaklom i gardzienickim praktykom teatralnym.

Ta niezwykła, nieprzejednana polska grupa, pracująca pod inspirującym przewodnictwem Włodzimierza Staniewskiego … jest, wg mnie jednym spośród zaledwie kilku w świecie znaczących zespołów teatralnych./ Susan Sontag /

Teatr Gardzienice stał się dobrze rozpoznawalny dzięki swym dogłębnym badaniom w zakresie rdzennych i antycznych tradycji muzycznych, wyjątkowym technikom aktorskim (ciało, głos), dzięki zaangażowaniu w tworzenie teatru w naturalnym środowisku i akcentowaniu zasad wzajemności i muzyczności w pracy. Metoda aktorska Staniewskiego, znana jako ekologia teatru, wymieniana jest jako jedna z ważniejszych w XX wieku. W ostatnich latach skupia uwagę na Starożytnej Grecji. Najnowsze spektakle Włodzimierza Staniewskiego to tragedie Eurypidesa (Ifigenia w Taurydzie, Ifigenia w A…, Elektra) a studenci X Akademii Praktyk Teatralnych prezentują w b.r. spektakl Supermarket i Narodowe VooDoo na motywach bardzo współczesnego „Dziennika pisanego później” Andrzeja Stasiuka. Znak Kaina to nowa produkcja teatralna reżyserowana dla OPT Gardzienice przez Jamesa Brennana – australijskiego reżysera, będącego od 2010 roku członkiem zespołu teatru „Gardzienice”.

źródło: www.gardzienice.org

komentarze
comments powered by Disqus

8.0 / 10

średnia ocena użytkowników

... / 10

Chcesz ocenić teatr? załóż konto

szukaj w teatrach
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi