Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Państwowy Teatr Lalki Tęcza

Państwowy Teatr Lalki Tęcza

Teatr Lalek

Słupsk

Dyrektor Naczelny : Małgorzata Kamińska-Sobczyk
Dyrektor Artystyczny: Małgorzata Kamińska-Sobczyk
data powstania: 1946

76-200 Słupsk, ul. Waryńskiego 2
zobacz na mapie

Rezerwacja: (59) 842 87 94

opis

Państwowy Teatr Lalki "Tęcza" został założony w 1946 roku we wsi Tuchomie przez małżeństwo aktorskie - Elżbietę i Tadeusza Czaplińskich.
Założyciele teatru Elżbieta i Tadeusz Czaplińscy

Premierowym spektaklem była "Szopka Polska" - Ludwika Szczepańskiego wystawiona na Boże Narodzenie w 1946 r. Z początku był to rodzinny, prywatny teatr wędrowny, który wędrował ze swoimi spektaklami od wsi do wsi wozem zaprzężonym w konie, saniami, a później samochodem ciężarowym zakupionym w urzędzie likwidacyjnym.

Wraz z upaństwowieniem teatru w roku 1966 teatr otrzymał stałą siedzibę w Słupsku, przy ul. Waryńskiego 2, gdzie mieści się po dziś dzień.
Tuchomie - pierwsza siedziba Tęczy

Na historię teatru złożyło się kilka pokoleń wybitnych twórców teatru lalkowego, jednak największy wkład w kształtowanie wizerunku artystycznego miała Zofia Miklińska - wieloletni dyrektor artystyczny. Za dyrekcji Zofii Miklińskiej i Stanisława Mireckiego (lata 1969 - 1991) w "Tęczy" zorganizowano kilka naukowych sesji poświęconych tradycji i ludowości w polskim teatrze lalek, wiele wystaw scenografii teatralnej, konkursów dla najmłodszej widowni.
Jubileusz 30-lecia teatru (1976) Od lewej: Stanisław Mirecki, Elżbeta Czaplińska, Zofia Mikliska

W tym okresie zrealizowano szereg przedstawień nawiązujących do tradycji i kultury regionu pomorskiego, jak na przykład "Od Polski śpiewanie" J. Galewicza i M. Kossakowskiej, "Kaszubi pod Wiedniem" J. Karnowskiego, "Damroka i Gryf" N. Gołębskiej oraz "Remus - rycerz kaszubski" E. Mazurkiewicza. Interesujące wydaje się, że właśnie ten nurt tradycyjnych podań, legend oraz sztuk opartych na polskich obyczajach i obrzędach przez długie lata wyróżniał "Tęczę" z grona innych teatrów lalkowych w kraju.
Wystawa lalki Alego Bunscha BWA - Baszta Czarownic

Ponadto aż 16 przedstawień doczekało się nagrania dla I Programu Telewizji Polskiej. Teatr występował nie tylko na polskich scenach lecz także na zagranicznych, jak choćby w Rumunii, Niemczech, Rosji, na Litwie, Białorusi, Jugosławii, w Iranie, Słowenii, Słowacji, Estonii, Mołdawii, we Włoszech, na Ukrainie, Węgrzech, Czechach, Serbii, na Łotwie, w Pakistanie, Turcji, w Maroko i w Tunezji.

źródło: www.teatrlalkitecza.pl

komentarze
comments powered by Disqus

6.7 / 10

średnia ocena użytkowników

... / 10

Chcesz ocenić teatr? załóż konto

szukaj w teatrach
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi