Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Teatr Animacji w Poznaniu

Teatr Animacji w Poznaniu

Dramatyczny

Poznań

Dyrektor Naczelny : Antoni Kończal
Dyrektor Artystyczny: Janusz Ryl-Krystianowski
data powstania: 1945

61-713 Poznań, Al. Niepodległości 14
zobacz na mapie

galeria zdjęc (5/16)

zobacz wszystkie

  • fot. Jacek Zagajewski
  • fot. Dawid Majewski
  • fot. Jakub Wittchen
  • fot. Jakub Wittchen
  • fot. Jakub Wittchen
opis

Teatr Lalek w Poznaniu, istniejący od 1945 roku, zmieniał nazwę zgodnie z ewolucją poszukiwań artystycznych. Przez wiele lat o obliczu Teatru Marcinek decydowały dokonania Leokadii Serafinowicz – scenografa i reżysera. Obecny dyrektor naczelny – Antoni Kończal – sprawuje swoją funkcję od roku 1980. Wraz z przejęciem dyrekcji artystycznej w 1989 roku przez Janusza Ryl-Krystianowskiego, Scena przejęła nazwę T e a t r A n i m a c j i, stając się jednym z najciekawszych, odznaczającym się niepowtarzalną estetyką teatrem lalkowym w Polsce.

Profil Teatru Animacji kształtują przede wszystkim reżyserskie dokonania dyrektora artystycznego, którego przedstawienia wyróżniają się własnym, rozpoznawalnym stylem. Nagrody indywidualne i zbiorowe zdobywane na prestiżowych festiwalach, Atesty – przyznawane przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ –są najdobitniejszym dowodem wysokiego poziomu artystycznego Poznańskiej Sceny. Najważniejszą widownią Teatru są dzieci i młodzież. Z myślą o nich dokonywany jest dobór repertuaru: klasyka baśniowa i sztuki współczesne. Dobra literatura i ciekawe przedstawienia realizowane przez współpracujących ze Sceną twórców, wskazują na poważne, partnerskie traktowanie publiczności. Teatr rozwija wyobraźnię, samodzielne myślenie, kształtuje gust estetyczny. Przygotowuje młodego człowieka otwartego na współczesny świat, rozumiejącego jego dynamikę, problemy, uczestniczącego w pełni w kulturze europejskiej.

W 2005 roku Scena Poznańska świętowała jubileusz 60-lecia istnienia. Pamiętając o swojej przeszłości, o wybitnych twórcach związanych z Teatrem, doceniając wagę tradycji, twórcy Teatru Animacji myślą o współczesności. Międzynarodowy Festiwalu Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży KON-TEKSTY, organizowany co dwa lata, jest tego najlepszym dowodem.

źródło:www.teatranimacji.pl

komentarze
comments powered by Disqus

6.5 / 10

średnia ocena użytkowników

... / 10

Chcesz ocenić teatr? załóż konto

najnowsze zdjęcie

więcej

szukaj w teatrach
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi