Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana
podziel się
Dyrektor Naczelny : Dariusz Wiktorowicz
Dyrektor Naczelny : Gabriel Gietzky
Dyrektor Artystyczny: Dariusz Wiktorowicz
Dyrektor Artystyczny: Gabriel Gietzky
data powstania: 1951
42-500 Będzin, ul. Teatralna 4
zobacz na mapie
galeria zdjęc (5/41)
opis
W 2005 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Dzieci Zagłębia został Dariusz Wiktorowicz, absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTiTv w Łodzi, reżyser scen dramatycznych i lalkowych, aktor m.in. Teatru Nowego i Teatru Arlekin w Łodzi.
Objęcie dyrekcji przez Dariusza Wiktorowicza wyznaczyło pozytywne zmiany i rozpoczęło dobrą passy Teatru, która trwa do dzisiaj. W Teatrze nareszcie przeprowadzono oczekiwane od wielu lat liczne remonty oraz prace inwestycyjne, z remontem sali widowiskowej włącznie. Przede wszystkim jednak oferta kulturalna Teatru została znacznie poszerzona, proponując premiery i wydarzenia artystyczne nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych.
W repertuarze Teatru Dzieci Zagłębia zagościły m.in. adaptacje znanych bajek: „Kot w butach” (2005), „Król Maciuś” (2005), "Momo" (2006), „Czarnoksiężnik Oz” (2006), „Jacek i Placek” (2007), „Śpiąca królewna” (2008), „Calineczka” (2009). Pojawiły się również utwory z klasyki jak np. „Chłopiec z gwiazd” – na kanwie utworu Oskara Wilde’a (2007). Na uwagę zasłużył spektakl „Kosmita” (2009) w oparciu o fabułę książki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, podejmujący trudny temat autyzmu. Wielką zaletą wystawianych spektakli jest różnorodność podejmowanej problematyki, ciekawa interpretacja, walory muzyczne przestawień, a także proponowana plastyka teatralna. Dzięki nowemu dyrektorowi w realizację będzińskich spektakli zaangażowali się m.in. Grzegorz Turnau, Wojciech Malajkat oraz Mateusz Pospieszalski.
W 2007 roku Teatr Dzieci Zagłębia został uhonorowany Zagłębiowską Nagrodą "Humanitas" w Kategorii Promocyjnej (w dowód uznania zasług w pracy artystycznej i społecznej na rzecz Zagłębia Dąbrowskiego, umacniania zagłębiowskiej tożsamości, promowania wartości lokalnych i regionalnych oraz budowania pozytywnego wizerunku regionu). W 2009 roku Teatr został wyróżniony Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla województwa śląskiego.
W 2010 roku minęła 60. rocznica utworzenia w Będzinie Teatru Dzieci Zagłębia. Teatr, chcąc w szczególny sposób uczcić tę rocznicę powstania przygotował trzyletni - pod przewodnictwem i z inicjatywy obecnego dyrektora - program jej obchodów. Jubileusz ten rozpoczął się w 2010 roku, trwał przez cały 2011 rok i zostanie zakończony w trwającym właśnie 2012 roku, będącym - jak się świetnie składa - rokiem 100 rocznicy urodzin Jana Dormana. Obchody jubileuszu 60. rocznicy powstania Teatru rozpoczęły się w październiku 2010 wystawą poświęconą założycielowi Teatru. Unikalne, nigdy nie publikowane zdjęcia zostały umieszczone w różnych przestrzeniach Teatru. Była to pierwsza tak kompletna prezentacja fotografii przedstawiających osobę Jana Dormana oraz estetykę spektakli lalkowych Teatru na przestrzeni kilkudziesięciu lat. W 2010 roku miała także Ponadto w grudniu 2010 wydane zostało okolicznościowe wydawnictwo, dokumentujące 60-letnią działalność Teatru. Centralnym punktem obchodów była uroczysta, dwudniowa sesja naukowa poświęcona twórczości i osobie Jana Dormana, która odbyła się w dniach 2-3 czerwca 2011 roku. Zaproszenie oprócz pracowników obecnych i byłych teatru przyjęli, i swoja obecnością zaszczycili Teatr Senator Rzeczpospolitej Zbigniew Szaleniec, przedstawiciel Posła Do Parlamentu Europejskiego Małgorzaty Handzlik, Katarzyna Stachowicz, Prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski, Starosta Będziński Krzysztof Malczewski, Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Przemysław Smyczek, Naczelnicy Wydziałów Kultury i Sportu, Wydziału Oświaty, i Dyrektorzy Jednostek Samorządowychoraz Henryk Jurkowski - Honorowy Prezydent Światowego Ośrodka Lalkarskiego UNIMA oraz Prezydent Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA.
Podczas konferencji, oprócz prezentacji filmu o Janie Dormanie Henryk Jurkowski w krótkiej prelekcji przybliżył postać twórcy i założyciela Teatru Dzieci Zagłębia, którego działalność znał i cenił osobiście. 3 czerwca odbyły się trzy prelekcje. Marzenna Wiśniewska-kierownik literacki Teatru Baj Pomorski w Toruniu, z punktu widzenia młodego teatrologa porównała współczesnych twórców i autorów tekstów dla dzieci z twórczością Jana Dormana. Pani Elżbieta Lisowska z punktu widzenia Inspektora Oświaty Urzędu Miejskiego w Będzinie przybliżyła potrzebę istnienia teatru oraz jego działania na rzecz dzieci przedszkolnych i szkolnych w procesie edukacji i rozwoju emocjonalnego dziecka. Waldemar Musiał, aktor, znany twórca w środowisku będzińskim opowiedział o Janie Dormanie jako o człowieku wielkiej pasji i formatu - z osobistych doświadczeń. Podczas konferencji odbyła się także promocja okolicznościowego wydawnictwa pt. „Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana 1951-2011”.
W 2011 roku, w związku z konkursem na nowego dyrektora Teatru Dariusz Wiktorowicz ponownie został wybrany przez komisję powołaną przez prezydenta Miasta Będzina na stanowisko dyrektora artystycznego i naczelnego Teatru Dzieci Zagłębia.
Wśród ważnych inicjatyw artystycznych, które zostały podjęte przez Dariusza Wiktorowicza w 2011 roku warto wymienić powstanie Sceny Inicjatyw Twórczych, czyli przestrzeni działań aktorskich adresowanych dla widza dorosłego. W ramach SIT-u prezentowane są następujące tytuły: „Emigranci” i „Kartoteka” w reżyserii Michała Kusztala, aktora będzińskiej sceny oraz "Święci osiedlowi" w reżyserii Kamila Katolika, także aktora TDZ. W marcu 2012 roku swoją działalność rozpoczęła także Baby Scena, inicjatywa, której celem jest edukacja najmłodszych dzieci, będących w wieku od 6 miesiąca życia do lat 5. W ramach Baby Sceny prezentowany jest obecnie spektakl pt. „Bajka Zjajka”.
Wśród dziewiętnastu tytułów, które proponuje Teatr Dzieci Zagłębia swoim widzom wielką popularnością cieszą się spektakle powstałe w ostanich latach: "W dolinie Muminków" (2010), "Jaś i Małgosia" (2011) i "Przygody Zucha Tomcia Palucha" (2011). Ten ostatni spektakl został wyróżniony nominacją do Złotej Maski za rok 2011 w kategorii rola w spektaklach lalkowych (nominację otrzymał współpracujący z Teatrem Michał Piotrowski).
Ponownie obejmując stanowisko dyrektora w 2011 roku Dariusz Wiktorowicz kontynuuje działania rozpoczęte podczas swojej pierwszej kadencji. Priorytetem, obok stałej działalności artystycznej i poszerzania repertuaru o widzów dorosłych i dzieci najnajmłodsze, są inwestycje mające na celu przeprowadzenie remontu i modernizacji Teatru Dzieci Zagłębia. Prace nad wizualizacjami projektów przebudowy fasady budynku Teatru trwają od 2011 roku. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na lata 2013-2015.
Wkład obecnego dyrektora w rozwój będzińskiego Teatru zauważony i doceniony został przez MKiDN jak i władze wojóewództwa śląskiego. W roku 2009 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył Dariusza Wiktorowicza Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W marcu 2012 roku Dariusz Wiktorowicz odznaczony został Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla województwa śląskiego.
komentarze
7.6 / 10
średnia ocena użytkowników