Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Teatr Lalek Rabcio

Teatr Lalek Rabcio

Dla dzieci | Teatr Lalek

Rabka-Zdrój

Dyrektor Naczelny : Zbigniew Wójciak
Dyrektor Artystyczny: Zbigniew Wójciak
data powstania: 1949

34-700 Rabka-Zdrój, ul.Orkana 6
zobacz na mapie

Teatr Lalek Rabcio - spektakle

galeria zdjęc (5/5)

zobacz wszystkie

  • fot. Teatr Lalek Rabcio
  • fot. Teatr Lalek Rabcio
  • fot. Teatr Lalek Rabcio
  • fot. Teatr Lalek Rabcio
  • fot. Teatr Lalek Rabcio
opis

Pierwsza premiera odbyła się 12 listopada 1949 roku w sali Oficerskiego Domu Wypoczynkowego w Rabce. Wystawiono adaptację baśni Marii Konopnickiej O krasnoludkach i sierotce Marysi w opracowaniu Romana Chrząstowskiego (wznowienia: 1999, 2004, 2009). Reżyserowała Stanisława Rączko. Dekoracje zaprojektował i wykonał ze wspólpracownikami Olgierd Sawicki. Oprawę muzyczną stworzyła Zofia Konopczyna. Przedstawienie zagrano 38 razy dla trzech tysięcy widzów.
W 1970 roku wspominano: „I co? I było wiele radości wśród dzieci, było też trochę łez, były serdeczne oklaski. Po prostu był to pierwszy sukces, o jakim inicjatorzy i realizatorzy premierowego przedstawienia wcale nie myśleli.
W czasie tego pierwszego przedstawienia pojawił się na scenie „Duszek Teatru”. Porozmawiał z dziećmi, urządził też plebiscyt na imię dla teatru. Świadkowie tego historycznego wydarzenia wspominają, że powstała wtedy ogromna wrzawa, ktoś zaproponował imię RABCIO – bo z Rabki, ktoś inny dodał, że ponieważ teatr będzie pomagał w leczeniu, więc niech będzie ZDROWOTEK. Spodobały się obie propozycje i tak dokonał się chrzest: Teatr w Rabce będzie się nazywał „RABCIO-ZDROWOTEK”.”

komentarze
comments powered by Disqus

6.3 / 10

średnia ocena użytkowników

... / 10

Chcesz ocenić teatr? załóż konto

najnowsze zdjęcie

więcej

szukaj w teatrach
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi