Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy

Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy

Dramatyczny

Bydgoszcz

Dyrektor Naczelny : Paweł Łysak
data powstania: 1895

85-071 Bydgoszcz, Mickiewicza 2
zobacz na mapie

Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy - spektakle

galeria zdjęc (5/162)

zobacz wszystkie

  • fot. Natalia Kabanow
  • fot. Natalia Kabanow
  • fot. Natalia Kabanow
  • fot. Natalia Kabanow
opis

Pierwsza scena w mieście działała już w XVII i XVIII wieku jako szkolny teatr w bydgoskim kolegium jezuickim (obecny ratusz przy ul. Jezuickiej). Sala teatralna była później użytkowana przez rozmaite zespoły pomimo rozwiązania zakonu jezuitów pod rządami pruskimi. Dopiero w 1824 roku przedstawienia teatralne przeniosły się na północny brzeg Brdy, zwany Gdańskim Przedmieściem. Sala teatralna znalazła się w dawnym kościele skasowanego przez Prusaków zakonu karmelitów. W 1895 roku dzięki cesarskim subwencjom miasto wzniosło w tym miejscu monumentalny gmach według projektu wybitnego niemieckiego architekta Christiana Heinricha Seelinga.

Teatr Polski powstał jako teatr miejski w 1920 r. obejmując na siedzibę (po początkowym okresie występów m.in. w restauracji Pacera) ten właśnie okazały, świetnie wyposażony technicznie (scena obrotowa) obiekt.

Po II wojnie światowej poważnie nadpalony budynek przy dzisiejszym placu Teatralnym władze miejskie postanowiły wyburzyć. Pod ten adres teatr miał już nigdy nie wrócić. W latach 1945-49 jego siedzibą były kolejno poniemiecki letni teatrzyk "Elisium" i budynek przy ul. Grodzkiej, gdzie do 1988 r. funkcjonowała scena kameralna.

Jesienią 1949 r. oddano do użytku obiekt nowy, zbudowany w znacznej mierze dzięki ofiarności mieszkańców miasta. Autorem projektu architektonicznego był Alfred Licznerski.

Od 28 czerwca 2000 r., na mocy decyzji Rady Miasta, Teatr Polski w Bydgoszczy nosi imię Hieronima Konieczki. - aktora, reżysera, animatora licznych i znaczących w życiu kulturalnym miasta przedsięwzięć.

komentarze
comments powered by Disqus

7.5 / 10

średnia ocena użytkowników

... / 10

Chcesz ocenić teatr? załóż konto

najnowsze zdjęcie

więcej

najnowsze wideo

więcej

Katarzyna Szyngiera o SWARCE - PREMIERA 5.09.2015
szukaj w teatrach
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi