Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Teatr Tancerzy Ognia Salamandra

Teatr Tancerzy Ognia Salamandra

Muzyczny

Sępopol

Dyrektor Naczelny : Artur Ziemacki
data powstania: 1996

11-210 Sępopol, Moniuszki 21/3
zobacz na mapie

opis

Od 1996 roku na terenie Bartoszyc oraz powiatu realizowane są działania aktywizujące lokalne środowiska młodych ludzi.
Są to działania z zakresu teatru, muzyki, fotografii, plastyki (min. Festiwale Graffiti, koncerty, wystawy, akcje uliczne, etc.).

Początki Tańca z Ogniem - Pracownia Autoekspresji "Teatr Wnętrza"
W listopadzie 2001 roku w Bartoszycach powstaje Pracownia Autoekspresji "Teatr Wnętrza". Zostaje ona założona przez członków Północno - Wschodniego Stowarzyszenia Wspierania i Rozwoju Inicjatyw "Dialog", Grzegorza Dedo (trener) i Artura Ziemackiego (kierownik).
Członkowie "Dialogu" zostali zainspirowani spektaklem "Ognie Świętego Elma" wystawianego w Bartoszycach (IX 2001) przez androgyne theatre z Wrocławia.

W centrum Bartoszyc przez 40 minut 5 tancerzy przedstawiało techniki tańca z ogniem. Piękno muzyki i malowniczość płomieni stało się punktem wyjścia do rozpoczęcia poszukiwań.

Na przełomie 2001/2002 Artur Ziemacki w konsultacji z tancerzami Pracowni wprowadza do obiegu nazwy określające wykonywanie ognistego rzemiosła: Tancerz Ognia, Tancerze Ognia, Artystyczna Praca z Ogniem i Artystyczny Taniec z Ogniem (nazwy funkcjonują do dnia dzisiejszego i są używane przez co raz to szerszą rzeszę osób).

Do marca 2002r. do Pracowni przystąpili kolejni tancerze: Marta Beńko, Krzysztof Bokisz, Paweł Rzodkiewicz i Marcin Sokalski. Wspólne treningi zaowocowały szybko wzrastającym poziomem technik artystycznego tańca z ogniem. Korzystając podczas pierwszychanima5 treningów z metody prób i błędów a w późniejszej fazie ucząc się z materiałów publikowanych przez tancerzy amerykańskich, australijskich i nowozelandzkich Pracownia Autoekspresji "TEATR WNĘTRZA" wypracowała własny charakter oraz kierunek działania. Poprzez działania szkoleniowe tancerzy Pracowni w 2002r. zostały stworzone grupy w Bezledach, Bisztynku, Reszlu i Lidzbarku Warmińskim.
Przełomem w działaniach stał się pokaz wystawiony podczas XXIII Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Młodzieżowych "Bakcyl" (V 2002r.). Efektowność i klimat pokazu sprawiły, że w treningach Pracowni zaczęło brać udział coraz więcej osób. Z sześcioosobowej grupy przyjaciół stworzyła się dwudziestoosobowa grupa, która regularnie zaczęła kształtować swoje rzemiosło. Pojawił się także odzew od władz lokalnych i tak dzięki Urzędowi Miasta w Bartoszycach tancerze ognia wyjechali na Obóz Szkoleniowy oraz zostały podpisane porozumienia dotyczące finansowania w roku 2003 Szkoły Artystycznej Pracy z Ogniem. Pracownia zaczęła również otrzymywać zamówienia na specjalne pokazy podczas imprez masowych, dni miast a także uniwersytetów.
Do kwietnia 2004r., grupa uczestniczyła w ponad 60 pokazach na terenie całej Polski, Rosji i Litwy.

Z dniem 1 maja 2004r. Pracownia przyjęła nową nazwę oraz skoncentrowała swoje działania wyłącznie na Artystycznym Tańcu z Ogniem.

komentarze
comments powered by Disqus

5.7 / 10

średnia ocena użytkowników

... / 10

Chcesz ocenić teatr? załóż konto

szukaj w teatrach
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi