Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Teatr Variete Muza

Teatr Variete Muza

Muzyczny

Koszalin

75-212 Koszalin, ul. Morska 9
zobacz na mapie

opis

Siedziba Teatru Variete Muza ma długą i wyjątkowo huczną historię. Wybudowana została ponad 120 lat temu. Pierwsza wzmianka w archiwalnych książkach adresowych miasta na jej temat pochodzi z 1888 r. Wtedy budynek mieścił się przy Buchwald Strasse 35, a w jego murach działała gospoda. Od 1891 r. właścicielem gospody był Herman Krasse.
Od 1912 do 1933 r. swoją siedzibę miało tu Towarzystwo Budowlane i związki zawodowe dla Koszalina i okolicy. Gmach był jednym z najbardziej okazałych w mieście – składał się z domu mieszkalnego, budynku z salą i hali muzycznej (zapewne przeznaczonej dla orkiestry). Co ciekawe, była tu też kręgielnia. Nic dziwnego, Niemcy uwielbiali grę w kręgle, jak również piwiarnie, kawiarnie i muzykowanie. Dlatego dzisiejsza Muza od zawsze tętniła życiem, a w latach 1933 – 1938 szczególnie. Wtedy smakoszy i amatorów dobrej zabawy do ludowej gospody zapraszał oberżysta Karl Ritter. Wciąż jednak w budynku gościły związki zawodowe, tym razem III Rzeszy – Niemiecki Front Pracy (DAF).

Choć dziś trudno nam to sobie wyobrazić, to w latach II wojny światowej obok DAF zagościł tu też zarząd powiatowy... Towarzystwa Producentów Drobiu i Jaj i NSDAP (właściwą siedzibą partii był budynek naprzeciwko Poczty Głównej; miasto było podzielone na rejony i w dzisiejszej Muzie urzędowała grupa miejscowa partii dla zachodniej części Koszalina).

W latach powojennych, do 1955 r. w budynku zadomowił się Klub Milicji Obywatelskiej. I nie było to dziełem przypadku. Obiekt stał praktycznie przy rogatkach miasta, przy drodze nad morze. A że wtedy, żeby dostać się na plażę, trzeba było mieć przepustkę, mundurowi musieli urzędować przy samej granicy Koszalina. Warto jednak pamiętać, że i tym razem rozrywkowy profil budynku się nie zmienił. Możemy sobie tylko wyobrażać, jakie huczne zabawy tam urządzano...

Do lat 70. Przy ul. Morskiej 9 działało kino Muza z piękną salą na 500 miejsc. Na przełomie lat 2007/2008 zagościł tu, na czas remontu własnej siedziby, zespół Bałtyckiego Teatru Dramatycznego. Dziś historia zatacza koło – Muza znów będzie tętnić życiem.

komentarze
comments powered by Disqus

5.0 / 10

średnia ocena użytkowników

... / 10

Chcesz ocenić teatr? załóż konto

szukaj w teatrach
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi